تاج گل


جهت سفارش تاج گل
تماس بگیرید:

56526559
56526560

کسب اطلاعات بیشتر

هدیه آسمانی

مهربانی را هدیه کنیم.
جهت سفارش تماس بگیرید:

56526560
55505200

کسب اطلاعات بیشتر

حامیان

آگهی
آگهی
آگهی

پرورش شخصیت

پرورش شخصیت

شخصیت بالغ، حاصل کنش حال و آینده شخص است، نه گذشته او. تنها در روان نژندهاست که رابطه مداوم تبعی میان کودکی و بزرگسالی به چشم می‌خورد. شخصیت بالغ دارای هفت معیار بلوغ است:

1. گسترش مفهوم خود

در ابتدا خود تنها معطوف به فرد است اما با افزایش تجربه وسعت می‌یابد و ارزش‌های مجرد و آرمان‌ها را دربرمی‌گیرد و در بلوغ پخته، توجه‌اش به بیرون از خود معطوف می‌گردد.

2. ارتباط صمیمانه خود با دیگران

در این زمینه دو گونه ارتباط صمیمانه عنوان می‌شود. اول، توانایی صمیمانه بودن، که حاصل پرورش کامل مفهوم خود و حس پرورش یافته هویت خود است. محبت در روان نژندها یک سویه است و با قید و شرط‌های الزامی و اجبار همراه است. این افراد بیشتر از محبت کردن به نحبت دیگران نیاز دارند. دوم، دلسوزی که لازمه‌اش درک وضعیت واقعی بشر و احساس همبستگی با همه مردم است که زاییده گسترش تخیل و احساسات شخصی از مفهوم گسترده انسانیت است. شخص سالم درباره رفتار مردم حکم نمی‌دهد و محکوم‌شان نمی‌سازد، به ضعف‌های خود واقف است و خطاها و سستی‌های بشر را می‌پذیرد. حال آنکه روان نژند ناشکیباست و از فهم کلیت تجربه‌های اساسی بشر عاجز است. پذیرفتن خود عمده‌ترین خصوصیت یک شخصیت سالم است.

3. امنیت عاطفی

شخصیت‌های بالغ بی آنکه زندانی عواطف خویش باشند یا بکوشند آنها را نهان سازند، می‌توانند عواطف بشری را بپذیرند.

چیرگی بر احساسات، فروکوفتن احساسات نیست، بلکه هدایت آن در مسیری سازنده‌تر است.

خصیصه دیگر امنیت عاطفی «مدارا با ناکامی» است. افراد سالم تسلیم ناکامی نمی‌شوند، موانع را تحمل می‌کنند و هدف‌های جدید را جایگزین هدف‌های پیشین می‌کنند اما موانع، روان‌نژندها را از پای درمی‌آورد.

4. ادراک واقع‌بینانه

اشخاص سالم، به جهان خویش عینی می‌نگرند و واقعیت را می‌پذیرند اما روان‌نژندها ناچارند واقعیت را تحریف کنند تا با خواسته‌ها، نیازها و ترس‌هایشان سازگار شود.

5. مهارت و وظایف

مفهوم ضمنی توفیق در کار، پرورش مهارت‌ها و توانایی‌های خاص است. یعنی رسیدن به سطحی از شایستگی و داشتن مهارت‌های مورد نیاز و مناسب به تنهایی کافی نیست بلکه باید این مهارت‌ها را به شیوه‌ای صمیمانه و عاشقانه (مشتاقانه) و متعهدانه به کار برد و از هر جهت، از خود مایه گذاشت.

آلپورت از هاروی کوشینگ اینطور نقل می‌کند که: «تنها راه دوام آوردن زندگی، داشتن وظیفه‌ای برای به انجام رساندن است.»

6. عینیت بخشیدن به خود

خودشناسی و شناخت کافی از خود، مستلزم داشتن بصیرت است به آنچه شخص می‌پندارد هست و آنچه که واقعا هست. هرچه این دو تصویر به هم نزدیک‌تر باشد فرد بالغ‌تر است. مسئله مهم دیگر رابطه میان پنداری است که شخص درباره خود دارد و آنچه دیگران درباره‌اش می‌اندیشند.

فرافکنی نکردن سفات منفی خود به دیگران نشانه برتری مرتبهعینیت و بصیرت نفس است. لازم به ذکر است که بین بصیرت نفس و شوخ طبعی پیوند نزدیکی است.

7. فلسفه یگانه‌ساز زندگی

شخصیت‌های سالم به جلو می‌نگرند و انگیزه‌شان هدف‌ها و برنامه‌های درازمدت است. این انگیزش از نظر آلپورت، جهت داشتن است. ارزش‌ها همراه با هدف‌ها برای پرورش فلسفه یگانه‌ساز زندگی بسیار مهم است.

وجدان اخلاقی بالغ، کمک کننده به فلسفه یگانه‌ساز زندگی است اما وجدان نابالغ مانند وجدان کودک است؛ مطیع، برده‌وار و آکنده از ممنوعیت‌های کودکی. ویژگی وجدان نابالغ وجود «باید» ها به جای «بهتر است» هاست. یعنی به جای آنکه بگوید «بهتر است اینگونه رفتار کنیم»، می‌گوید «باید اینگونه رفتار کنیم».

هادی تیموری (مشاور و روانشناس)

پرداخت اینترنتی

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی

برای مشاهده نماد اعتماد الکترونیکی در صفحه پرداخت موسسه خیریه طلیعه کرامت تهران، کلیک کنید.

عضویت در خبرنامهكد حمايتی

با افزودن کد حمایتی سایت موسسه خیریه طلیعه کرامت تهران در سایت یا وبلاگ خود، به معرفی بیشتر موسسه کمک کنید.

جهت اطمينان از انتخاب كامل كد، بعد از کلیک در کادر زیر از كليدهای ctrl+A استفاده كنيد.