تاج گل


جهت سفارش تاج گل
تماس بگیرید:

56526559
56526560

کسب اطلاعات بیشتر

هدیه آسمانی

مهربانی را هدیه کنیم.
جهت سفارش تماس بگیرید:

56526560
55505200

کسب اطلاعات بیشتر

حامیان

آگهی
آگهی
آگهی

تغییرات رفتاری

تغییرات رفتاری نوجوانان، هادی تیموری

توانایی استفاده کامل از زندگی واقعا یک عمل قهرمانانه است. انسانی کامل، آگاه، مسئول و خلاق بودن، قهرمانی است.

تصور بسیاری از ما از قهرمانی این است که مثلا از میان آتش گذشته و جان کسی را که در حریق گیر افتاده را نجات بخشیم و یا در زمان جنگ از خود تهور و بی باکی نشان دهیم در حالی که به نظر من هر روز و در همه فعالیت‌های روزانه می توان قهرمان بود. برای ما از خواب برخاستن و روز را شروع کردن می‌تواند عملی قهرمانانه باشد.

ما قدرت و کنترل بیشری خواهیم داشت اگر قبول کنیم که مشکلات همیشگی هستند و باید به آنها به عنوان امکانات مبارزه و رشد، و محرک‌های زندگی نگاه کنیم. ما امکانات مختلف را برای نشان دادن قدرت قهرمانی خود داریم؛ قهرمانی از همان زاویه‌ای درباره‌اش صحبت می‌کنم. شجاعت زندگی کردن با تمام وجود و لذت بردن از زندگی، صرف نظر از هر شرایط و موقعیتی در هر لحظه از زندگی است. شما می‌توانید به زندگی کامل دست یابید. شما در هر لحظه از زندگی می‌توانید انتخاب کنید که به درد و رنج ادامه دهید و یا شاد و سرزنده به استقبال زندگی بروید. ما اغلب از این موضوع غافل هستیم که خودمان وضع زندگی کردنمان را انتخاب می‌کنیم.

زندگی پر از سختی و فراز و نشیب است و همه ما در طول زندگی با دشواری‌ها، سختی‌ها و نابسامانی‌های زیادی مواجه هستیم. اکثر ما در طول سفر زندگی، از دره‌ها، کوه‌ها، رودها و جاده‌های تاریک و ناامن می‌گذریم و تنها تعداد معدودی یافت می‌شوند که راه نسبتا همواری را طی می‌کنند. ما بر آنیم تا مسیر زندگی و فراز و فرود این راه را کمی روشن‌تر کنیم تا با دید بهتری طی طریق کنیم.

بدون شک بحران‌هایی که در طول زندگی و مسیر رشد به وجود می‌آیند گاهی بر خلق و رفتار تصمیم‌گیری و سایر جنبه‌های دیگر زندگی اثر منفی می‌گذارد که مقابله با این بحران‌ها قهرمانی و هنر زندگی مرد به حساب می‌آید.

مطمئنا شما هم با من موافقید که نوجوانی و دوره رشد انسان، از شروع نوجوانی تا پیوستن به جامعه‌ای پویا و فعال و عضویت مطلوب در این جامعه، دوره بحرانی و تقریبا تاریک و سخت به نظر می‌رسد که علت آن را در بی اطلاعی ما از تغییرات دوره بلوغ، که موجب بروز و شروع بحران می‌شود، می‌توان جستجو کرد. تغییرات عمیق و همه جانبه (جسمی، جنسی، عقلانی و عاطفی) که در این دوره تحقق می‌پذیرد، هستی روان نوجوان را دچار دگرگونی می‌سازد. او «خود» را به نحوی دیگر احساس می‌کند. به عبارت بهتر «خود» را از دست می‌دهد و با خود می‌گوید: «من کیستم». به همین جهت تبدیل به موجودی نسبتا شکننده می‌شود و از آنچه او را احاطه کرده است تاثیر می‌پذیرد.

مشکلات دوره بلوغ نسبی‌اند و شامل درجات مختلفی از یک ناراحتی مختصر در ارتباط با محیط تا حالات شدید ضدیت و عناد و دست بردن به اعمال شدید ضرب و جرح جز اینها می‌باشند. اگر کلیه این حالات را «بحران» بدانیم مفهوم را از مجرای اصلی آن خارج ساخته‌ایم. در صورتی می‌توانیم از بحران سخن بگوییم که دگرگونی رفتار جنبه موقت و زودگذر داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت تغییرات فیزیولوژیک و جسمانی خبر از آغاز بلوغ می‌دهند و ورود نوجوان به اجتماع و پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی نیز نشان دهنده حد نهایی و پایان است. در میان این دو حد یا دو قطب، یک دگرگونی ژرف در شخصیت به وجود می‌آید که هم در رابطه شخص با خودش و هم در رابطه او با دیگری بازتاب می‌یابد. تغییرات فیزیولوژیک تحت عنوان بلوغ جنسی یا فیزیولوژی دوران بلوغ و همچنین رابطه آن با عوامل محیطی و بازتاب مستقیم آن در روانشناسی نوجوان در این بحث گنجانده خواهد شد.

هادی تیموری (مشاور و روانشناس)

پرداخت اینترنتی

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی

برای مشاهده نماد اعتماد الکترونیکی در صفحه پرداخت موسسه خیریه طلیعه کرامت تهران، کلیک کنید.

عضویت در خبرنامهكد حمايتی

با افزودن کد حمایتی سایت موسسه خیریه طلیعه کرامت تهران در سایت یا وبلاگ خود، به معرفی بیشتر موسسه کمک کنید.

جهت اطمينان از انتخاب كامل كد، بعد از کلیک در کادر زیر از كليدهای ctrl+A استفاده كنيد.